Pred cestou nezabudnite na drobnosti s veľkými účinkami 

Cestovanie a svet

Tešíte sa už na dovolenku? Tak si ju nenechajte ničím znepríjemniť a na neočakávané, najmä zdravotné problémy, sa poriadne pripravte. Potom vás už nič len tak ľahko nezaskočí a vy pokojne budete môcť relaxovať a vychutnávať si leto plnými dúškami.

Pri balení by ste nemali zabudnúť na lieky proti bolesti a nevoľnosti

Pri dlhšej ceste autom, autobusom, lietadlom či loďou sa môžu prejaviť nepríjemné žalúdočné ťažkosti. Nimi trpia nielen deti, ale aj dospelí. Na dovolenke sa môžu pritrafiť aj bolesti hlavy, alergie alebo spálenie pokožky. Na to všetko myslite ešte doma a pripravte si všetko potrebné, čo si pribalíte do batožiny.

Žalúdočná nevoľnosť

Žalúdočnej nevoľnosti sa odborne hovorí aj kinotéza. Na jej začiatku sa môžete cítiť zle, prejavuje sa časté zívanie a viditeľné zblednutie. Neskôr sa rozvinie typická nevoľnosť, ktorá vedie k vracaniu, závratom, zrýchlenému pulzu, bolestiam hlavy a poruchám krvného obehu.

Nepríjemné pocity môžu ešte znásobiť buď rýchla, alebo nerovnomerná jazda, početné zákruty, stúpanie atď. Preto pred cestou urobíte najlepšie, ak užijete liek, ktorý je určený na predchádzanie a liečbu nevoľnosti. Mali by ste ho mať poruke stále. Na cestu by ste sa v žiadnom prípade nemali vybrať s prázdnym žalúdkom, pretože prázdny žalúdok nevoľnosť môže len podporiť. Vzdať by ste sa mali najmä silnej kávy, alkoholu, nikotínu a výrazne korenených a tučných jedál, ktoré by vám žalúdok ešte viac zbytočne zaťažili.

Na čo nezabudnúť

Ak by vás na ceste prekvapili teplota alebo bolesti hlavy, veľmi dobre vám poslúžia paralen, ibuprofen alebo acylpyrín. Pri migrénach vám môže pomôcť panadol extra. Dni oddychu vedia niekedy veľmi znepríjemniť žalúdočné, črevné a hnačkové ťažkosti. Preto pri balení nazabudnite ani na živočíšne uhlie. Pri mori sa môžu objaviť aj problémy s ušami, najmä po ponáraní. Preto miesto vo vašej batožine by si mali nájsť aj ušné kvapky.

Ak by sa vám podarilo “spáliť”, výdatne vám pomôžu v tejto situácii pena panthenol, ale aj calcium panthenicum s protizápalovým účinkom. Pri alergických reakciách po uštipnutí hmyzom vám utrpenie zmierni príjemne chladivý gél fenistil. Na dovolenke nezabudnite ani na pery, ktoré taktiež potrebujú zvýšenú ochranu pred slniečkom. Odporúčame vám používať ochranné tyčinky, ktoré majú nielen ochranný faktor, ale obsahujú aj zložku s prevenciou proti oparu. Pritrafiť sa môžu aj malé poranenia, pri ktorých budete potrebovať na vyčistenie rany dezinfekčný prostriedok. Vhodný je peroxid vodíka alebo septonex sprej.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *